Čistenie PC / notebooku od prachu – profylaxia

Máte pocit, že výkon Vášho notebooku sa značne spomalil a nepomohlo ani odvírenie, či preinštalovanie ?

Chcete predchádzať nadmernému prehrievaniu počítača a tým predĺžiť jeho životnosť ? 

Používaním počítača / notebooku sa vplyvom cirkulácie vzduchu potrebného na chladenie v jeho vnútri usádza prach. Funguje teda takmer ako vysávač. Nasaje studený vzduch plný prachu a nečistôt a v dôsledku elektrického náboja sa prach prilepí na jeho súčiastky. Prach tvorí vrstvu tepelnej izolácie, čím znižuje efektivitu chladenia a tak tým ako teplota v PC stúpa, vetráčik má snahu stále čoraz viac vháňať čerstvý studený vzduch do jeho vnútra. Týmto sa však ešte viac urýchľuje usádzanie prachu a nečistôt na rebrovaní chladiča, až pokým sa úplne neupchá.

Keď sa chladenie úplne upchá, začne sa počítač nadmerne prehrievať čo môže viesť k jeho nestabilnému chodu – zamŕza, „hádže modrú obrazovku“ BSOD, vypína sa, alebo je neprimerane spomalený.

Pravidelným čistením počítača od prachu značne dopomôžete k jeho bezporuchovej činnosti počas celej jeho životnosti.

Ako často čistiť počítač od prachu ?

Neexistuje univerzálna doba. Je to závisle od toho v akom prostredí počítač používate. Niekomu môže stačiť raz za rok, inému bude aj 4x málo… V prípade, že počítač používate v prašnom prostredí, majte to na pamäti !

Našim zákazníkom odporúčame po zakúpení notebooku používať ho vždy na rovnej čistej podložke. Ideálny je stôl. Určite nie je vhodné notebook so sebou ťahať do postele, nato máte partnera, ale čo ak musím ? V takom prípade je dobré notebook položiť na nejakú čistú podložku /dosku, tácku../ a nie priamo na deku, či periny z ktorých by vysával prach.

V prípade, že dodržíte všetky tieto pokyny a nebývate priamo v odprašovacej veži nad vysokou pecou, bude celkom fajn notebook prinesť raz do roka na vyčistenie 🙂

Čo všetko vyvedieme Vášmu miláčiku pri čistení ?

V prípade, že je ešte v záruke, budú naše metódy pomerne menej invazívné. Odoberieme kryty tak, aby nedošlo k poškodeniu záručnej plomby. Jeho črievka dôkladne prefúkame stlačeným vzduchom a znova zložíme.

Ak notebook už nie je v záruke, bežne vyčistíme i heat-seek chladiča – kovové teleso chladiča, ktoré odvádza teplo preč z procesora od pôvodne teplovodivej pasty. Táto pasta má za úlohu vyplniť prípadné vzduchové medzery medzi povrchom čipu a chladiča tak, aby nevznikal zbytočný tepelný odpor a teplo sa čo najefektívnejšie prepravilo preč od čipu. Nanášame obvykle pastu značky ACTIC Cooling MX-4.

Pár ukážok z čistenia notebookov 🙂

Top